cnc

Budowa obrabiarki CNC – z czego zbudowane jest urządzenie?

Obrabiarka CNC to skomplikowane urządzenie w którym nawet najmniejsza awaria, może wywołać szereg nieprzewidywalnych skutków. Wynika to z faktu, że maszyna ta składa się z wielu precyzyjnych elementów, które łączą w sobie podstawowe prawa fizyki, ale też i zaawansowane, elektroniczne zależności.

Czym jest obrabiarka CNC?

Obrabiarka CNC jest urządzeniem elektromechanicznym, które obrabia detale (głównie staliwo i żeliwo) za pomocą siły tarcia lub – mówiąc prościej – skrawania. Detal jest w niej osadzony na specjalnych, obrotowych zaciskach. Po jego wprawieniu w ruch przykładane jest do niego narzędzie skrawające (narzędzie połączone z nożem), które częściowo ścina warstwy obrabianego detalu. Oczywiście proces ten jest realizowany przy dużych prędkościach obrotowych, które ułatwiają szybkie usunięcie naddatku materiału. Proces skrawania może być – w dużym uproszczeniu – realizowany zgrubnie i wykończeniowo. W pierwszym przypadku mowa jest wyłącznie o wstępnym usunięciu naddatku materiałowego (zwłaszcza przy pierwszym mocowaniu), a w drugim – o jego ostatecznym wykończeniu i wyprofilowaniu.

Obrabiarka CNC – podstawowe elementy

Oczywiście powyższy tekst jest dość uproszczonym opisem klasycznej, przemysłowej obrabiarki CNC. W skład tego urządzenia wchodzi bardzo dużo różnych elementów, dzięki którym może ona uzyskiwać dokładność rzędu tysięcznych części milimetra.

1. Obudowa – najczęściej ma ona konstrukcję zamkniętą i jest wykonana ze dość grubej, dodatkowo wzmacnianej blachy. Ważnym elementem obudowy są drzwi przesuwne, które – zamykane na elektromagnes – uniemożliwiają ich otwarcie podczas obróbki CNC. Integralnym elementem drzwiczek jest też okienko, które najczęściej wykonane jest z grubego tworzywa sztucznego lub z odpowiednio wzmocnionego szkła.

2. Wrzeciono – to element obrabiarki, którego zadaniem jest przekazanie momentu obrotowego z silnika urządzenia do obrabianego detalu. Najczęściej zakończone jest ono specjalną głowicą, w której osadzone są hydrauliczne szczęki chwytające detal. Wrzeciono CNC powinno być odpowiednio wyważone, gdyż w przeciwnym razie może ono doprowadzić do powstania wielu niebezpiecznych dla maszyny (i operatora) drgań. Profesjonalny serwis wrzecion można znaleźć pod adresem https://spintek.pl/.

3. Układ chłodzenia – integralnym elementem obrabiarki CNC jest zaawansowany system chłodzenia. Najczęściej korzysta on z zewnętrznych zbiorników, których zawartość jest przepompowywana do komory obrabiarki. Płyn chłodzący (najczęściej oparty na związkach azotu) jest czynnikiem decydującym o skutecznym odprowadzaniu wiórów i unikaniu pojawiania się zadr i zatarć. 

4. Oczywiście w przypadku obrabiarki CNC nie można też zapomnieć o głowicy narzędziowej i bazującym ją układzie elektronicznym (mikroprocesorze z pamięcią). Dzięki temu, użytkownik obrabiarki może wprowadzać korekty dotyczące parametrów i wymiarów obrabianych detali.

Podsumowując, powyższy opis jest dość uproszczony, ale i tak dość realistycznie oddaje on zależności, jakie panują w obrębie obrabiarki CNC.

Artykuł powstał we współpracy ze spintek – producentem wrzecion i elektrowrzecion.

Mogą Cię zainteresować