Jak chronić wzrok podczas pracy?

Środki ochrony wzroku są niezbędne przy wykonywaniu wielu zawodów. Sprawdź, w jakich zawodach trzeba uważać na wzrok oraz jakie okulary lub gogle ochronne warto wybrać.

Ochrona wzroku w pracy

W niektórych zawodach ochrona wzroku w pracy jest szczególnie wymagana. Jeśli w środowisku pracy występują szkodliwe lub niebezpieczne czynniki, które mogą wpłynąć negatywnie na wzrok lub gałkę oczną, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi, tak zwane środki ochrony wzroku. Każdy z takich środków musi być wyposażony w szybki ochronne, które będą umożliwiać widzenie, a jednocześnie chronić oczy pracownika. Szybki ochronne zazwyczaj są wykonane ze szkła nieorganicznego lub materiałów organicznych, takich jak poliwęglan, polimetakrylan metylu lub octan celulozy. Ze względu na ramki, w których mocowane są szybki, można wymienić następujące rodzaje środków ochrony wzorku:

  • okulary ochronne
  • gogle ochronne
  • osłony twarzy

Okulary ochronne to najpopularniejszy i zarazem najprostszy w swej konstrukcji środek ochrony wzroku. Wyglądem przypominają zwykłe okulary, aczkolwiek zdarzają egzemplarze wyposażone w boczne i górne osłonki. Okulary ochronne zwykle mają zabezpieczać pracownika przed ciałami stałymi, które mogą wpaść do oka, lub promieniowaniem. Podobne zastosowanie mają gogle ochronne, ale dzięki paskom mocującym ściślej przylegają do twarzy, co sprawia, że lepiej chronią wzrok i gałki oczne. Jednakże, są bardziej narażone na zaparowanie, dlatego powinny posiadać systemy wentylacyjne. Do osłon twarzy zaliczają się przede wszystkim przyłbice, które produkuje się najczęściej z tworzyw sztucznych, ale także metalowych siatek. Przyłbice mają chronić pracownika nie tylko przed ciałami stałymi i promieniowaniem, ale też przed opryskaniem cieczą. Wysokiej jakości środki ochrony wzroku można kupić w specjalistycznym sklepie internetowym BHP Fast.

W jakich zawodach trzeba uważać na wzrok?

W jakich zawodach trzeba uważać na wzrok? W pracy spawacza występuje szczególnie dużo czynników, które mają szkodliwy lub niebezpieczny wpływ na oczy. To praca wysokiego ryzyka, której pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać bez środków ochrony wzroku. Specjalnie dla spawaczy produkowane są specjalistyczne osłony twarzy i wzroku, takie jak kaptury, tarcze i przyłbice spawalnicze. Co istotne, szybki ochronne w tych środkach powinny być wykonane z nieorganicznego szkła. Zadaniem przyłbic jest ochrona oczu i całej twarzy przed gorącymi iskrami, a także promieniowaniem, które jest emitowane podczas spawania. Kaptury mają chronić nie tylko twarz, ale całą głowę spawacza wraz z szyją. Z kolei, tarcze są środkiem ochrony wzroku i twarzy, który pracownik musi trzymać w ręce. Praca w hutnictwie także wiąże się z możliwym ryzykiem uszkodzenia wzroku. Dlatego osoby zatrudnione w tym sektorze powinny być wyposażone w kaptury lub przyłbice, które będą chronić przed odpryskami metali, a także wysoką temperaturą. Ponadto w wielu zawodach istnieje ryzyko mechanicznego uszkodzenia wzroku, zwykle na skutek uderzenia ciałami stałymi lub ich odpryskami. Dotyczy to szczególnie prac związanych z budownictwem oraz obróbką drewna, metali, kamienia i tworzyw sztucznych. Akcesoria ochrony wzroku są także niezbędne w pracy z gazami i ciekłymi substancjami chemicznymi, między innymi w laboratoriach chemicznych. Nie należy także zapominać o narażeniu na promieniowanie laserowe lub nadfioletowe, z którymi często mają do czynienia osoby pracujące w ochronie zdrowia, na przykład stomatolodzy w czasie utwardzania wypełnień w zębach, dermatolodzy zajmujący się laserowym leczeniem zmian skórnych czy pielęgniarki w różnych procesach dezynfekcji.

Jakie okulary lub gogle ochronne wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jakie gogle lub okulary ochronne wybrać w danym zawodzie? Warto pamiętać, że dobór środków ochrony wzroku powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Pracodawca powinien pamiętać, że osoby noszące okulary korekcyjne powinny mieć tak dobrane środki ochronne, aby nie wpływało to negatywnie na jakość i komfort widzenia. Najlepszym wyborem będą okulary, bądź gogle, które są przystosowane do noszenia razem z okularami korekcyjnymi.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym bhpfast.pl.

Mogą Cię zainteresować