Wykrywacze dymu to jeden z najbardziej niesamowitych wynalazków. Niewiele kosztują, a mogą uratować zdrowie lub życie. W każdym domu powinien znajdować się chociaż jeden czujnik dymu i gazu. Ich technologia skutecznie wyłapuje powstały dym lub ulatniający się gaz, ostrzegając przed zagrożeniem.
Czujniki dymu rodzaje
Najstarszą formą urządzenia do wykrywania pożaru jest czujnik ciepła. Działa z elementem detekcyjnym, który aktywuje się, gdy nastąpi ekstremalny wzrost temperatury. Oprócz czujników ciepła obecnie dostępne są trzy typy czujników dymu: jonizacyjne, fotoelektryczne lub kombinację tych dwóch.
Alarmy jonizacyjne
Te czujniki dymu znacznie lepiej reagują na szybkopalące, szalejące pożary i płomienie. Zawierają niewielką ilość materiału radioaktywnego, który przechodzi między dwiema elektrycznie naładowanymi płytkami, które tworzą komorę jonizacyjną. Ta konfiguracja jonizuje powietrze i wytwarza prąd, który przepływa między płytami. Jeśli dym dostanie się do tej przestrzeni, pochłania cząstki alfa i zakłóca proces jonizacji, co zmniejsza prąd i uruchamia alarm.
Fotoelektryczne czujniki dymu
Tego typu detektory zazwyczaj lepiej reagują na pożary tlące się — czyli te, które rozpoczynają się długim okresem tlenia. Alarmy fotoelektryczne działają z wykorzystaniem czujnika fotoelektrycznego i źródła światła. Gdy dym dostaje się do komory i przecina tor wiązki światła, światło jest rozpraszane przez cząsteczki dymu, kierując je w stronę czujnika, który z kolei wyzwala alarm. Pożary domowe najczęściej zaczynają się powoli, dlatego czujniki dymu fotoelektryczne są najczęściej wybieranymi do zabezpieczania gospodarstw domowych.
Czy czujnik dymu i gazu zawsze uruchamia się, gdy występuje zagrożenie?
Czujniki dymu i gazu są zaprojektowane w sposób, by wyłapywały wszelkie zaburzenia w powietrzu, które mogą być zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Zamontowane w odpowiednim miejscu są bardzo skuteczne. Dla najlepszej ochrony najlepiej używać zarówno czujników dymu jak i czujników gazu. Powinny się one znajdować na każdym piętrze w domu, jak również na strychu i w piwnicy. W przypadku jednopoziomowego mieszkania wystarczy jeden czujnik gazu i dymu.
Co powoduje włączanie się czujników dymu? Awarie czujnika
Umieszczenie czujnika dymu
Włączenie alarmu nie wymaga dużej ilości dymu. Jeśli czujnik dymu znajduje się w odległości do 3 metrów od miejsc do gotowania, takiego jak kuchenka, toster lub piekarnik, może to być przyczyną fałszywych alarmów. Niektóre czujniki są w stanie wykryć nagły wzrost temperatury. Instalowanie detektorów dymu obok okna lub drzwi jest również częstym winowajcą wywołującym uciążliwe alarmy. Przeciąg może zakłócać działanie czujników, a nawet powodować iluzję dymu.
Para wodna lub wysoka wilgotność
Wysoką wilgotność, czujnik może pomylić z cząsteczkami dymu. W skrajnych przypadkach powietrze jest na tyle gęste, że rozprasza wiązkę światła czujnika fotoelektrycznego lub przyczepia się do jonów w komorze jonizacyjnej. Ta sama sytuacja dotyczy pary. Jeśli więc czujnik dymu znajduje się tuż przed zaparowaną łazienką, możesz uruchamiać fałszywe alarmy. Należy go wtedy przenieść w dogodne miejsce.
Owady
Otwory komór czujnika są na tyle duże, że mogą się przez nie przedostawać owady. Po wejściu mogą zaburzać prace czujników i powodować włączenie alarmu. Warto zatem regularnie sprawdzać i czyścić czujniki.
Kurz
Gromadzenie się kurzu może również wpływać na czujnik dymu. Z tego powodu eksperci zalecają czyszczenie czujników dymu za pomocą szczotki próżniowej co najmniej raz w roku – jeśli nie częściej.
Baterie
Niektóre czujniki gazu mogą emitować sygnał dźwiękowy, informując o konieczności wymiany baterii. Należy je wymieniać co najmniej raz w roku.
Jak wyregulować czułość czujki dymu?
Regulację czułości czujników dymu należy wykonywać ostrożnie. Nikt nie chce zablokować zdolności czujników do wykrywania gazu lub dymu w pomieszczeniu. Odpowiednie umiejscowienie jest kluczowe. Zainstalowanie czujników z dala od miejsc do gotowania lub zaparowanej łazienki spowoduje, że będzie bardziej efektywny i nie będzie się włączał bez powodu. Można także otworzyć czujnik dymu i delikatnie go wyczyścić miękką, suchą szmatką. Przy tym procesie trzeba uważać, żeby niczego nie uszkodzić.
Artykuł powstał we współpracy ze SklepOgniowy.pl.