Jak układać płytki ceglane na ścianie?

Jak układać płytki ceglane na ścianie?

Cegła cięta od jakiegoś już czasu uważana jest za jedną z lepszych dekoracji w pomieszczeniach. Stosowana może być nie tylko w salonie lub przedpokoju, lecz coraz częściej wybierana jest także w kuchni. Jak się okazuje, jej ogromną zaletą jest to, że praktycznie każdy może ją położyć samodzielnie w domu. Żeby to zrobić, trzeba tylko poznać kilka podstawowych zasad. Jak układać płytki ceglane na ścianie?

Dlaczego warto postawić na taką cegłę?

Kwestie tego, jak układać płytkę ceglaną na ścianie trzeba rozpocząć od tego, z jakiego powodu jest to w ogóle polecane rozwiązanie. Dlaczego warto się zainteresować takim rodzajem ozdoby na ścianie?

Jest to rozwiązanie, które po prostu prezentuje się rewelacyjne. Cegła cięta pasuje do każdego rodzaju pomieszczenia, a także może być stosowana z każdą aranżacją. Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie będzie utrzymane w stylu nowoczesnym, czy też klasycznym, ponieważ cięta cegła sprawdzi się zawsze bardzo dobrze.

Przygotowania

Od czego zatem należy rozpocząć proces układania płytek ceglanych na ścianie? Rzecz jasna najważniejsze są w tym wypadku odpowiednie przygotowania. Po pierwsze wiedzieć trzeba, że płytki należy układać od góry do dołu. Po drugie, niezwykle ważne przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której płytki będą kładzione. Po trzecie należy z nich usunąć resztki farby czy też tapety, a jeśli na ścianie obecna jest farba olejna, należy ją koniecznie zmatowić grubym papierem ściernym. Gdy ściana będzie gotowa, następnie trzeba ją zagruntować.

Wyznaczanie linii i montaż płytek

Kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest wyznaczenie linii na ścianie, zgodnie z którą przebiegać będzie cegła. Wielu osobom sprawia to olbrzymie trudności, lecz jak się okazuje, jest to proces stosunkowo prosty. Należy bowiem wyznaczyć średnią wysokość płytki, a następnie dodać do niej wysokość fugi. Uzyskany wynik będzie odległością między płytkami.

Jeśli posiada się już wszystko przygotowane, można przejść do montażu płytek. Używany do tego zadania powinien być specjalny klej, który przy pomocy szpatułki nakładany będzie na powierzchnie płytki. Zaleca się, aby nakładać około 2 milimetrową warstwę. Płytkę należy przyłożyć do ściany i ją przykleić, wykonując przy tym lekkie ruchy w górę i w dół, aby dostosować jej położenie.

Fugowanie

Gdy ma się już przygotowaną całą ścianę płytek, następnym krokiem, który należy wykonać, jest fugowanie. W tym wypadku bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie fugi, a konkretniej mówiąc, jej konsystencji. Nie może być ona zbyt rozdrobniona, ponieważ spowoduje to jej spływanie ze ściany.

Fugą należy wypełnić wszystkie szczeliny pomiędzy płytkami, a następnie pozostawić ją na około 3 godziny do czasu jej wyschnięcia. Jeśli ktoś chciałby uzyskać odpowiedni efekt postarzenia fugi, który dostosowany będzie wyglądem do starych cegieł, poleca się wykorzystanie do tego zadania np. szczotki drucianej, przy pomocy której uda się wykonać odpowiedni efekt na wyschniętej fudze.

Najlepsze cegły cięte do swojego domu znajdziesz tutaj

Mogą Cię zainteresować