zabezpieczenie okien na zime

Jak zabezpieczyć swoje okna na jesień?

Wraz z ochładzaniem się pogody zwykle wprowadza się sporo zmian do codziennego życia. Wymienia się cienkie bluzy na grube płaszcze i kurtki, przykłada się większą uwagę do wzmacniania odporności oraz dba o utrzymanie ciepła w mieszkaniu. Na ten ostatni aspekt znaczny wpływ mają dobrze zabezpieczone i szczelne okna. Jak ustrzec się ich uszkodzeń i podnieść swój komfort życia w zimne miesiące? Jak architektura okien wpływa obniżenie rachunków za ogrzewanie? 

Nieszczelne okna to problem całego mieszkania 

Od stanu okien zależy wiele – poczynając od ogólnej estetyki, a kończąc na komforcie przebywania w domu. Niestety, gdy nie dba się o ich regularną konserwację (dotyczy to okien drewnianych) oraz nie kontroluje się stopnia zużycia materiałów, można narazić się na znaczne pogorszenie warunków mieszkaniowych w chłodne miesiące. To właśnie od okien w głównej mierze zależy odczuwanie ciepła. Przez ich nieszczelność ogrzewanie pomieszczeń nie przynosi wiele pożytku. Co więcej, zwiększają się wtedy rachunki za energię cieplną, a mieszkanie i tak pozostaje niedostatecznie dogrzane. Trzeba przyznać, że nie jest to zbyt zachęcająca perspektywa. Przygotowanie okien na okres jesienno-zimowy pozwala uniknąć wielu problemów mieszkalnych. 

Po czym rozpoznać nieszczelne okna? 

Stolarka okienna wymaga sporo uwagi. Małe uszkodzenia często są niewidoczne gołym okiem. Sygnałami alarmującymi powinno być charakterystyczne świszczenie przy oknach, powiewy zimna oraz chłód w pomieszczeniu. Są to oznaki już poważniejszych usterek – dlatego tak ważne jest zabezpieczanie okien przed chłodnymi porami roku. 

Od czego zacząć? Jak zabezpieczyć swoje okna na jesień? 

Przygotowywanie się na miesiące z niską temperatura, wiatrem, deszczem i śniegiem brzmi dość poważnie. Zabezpieczanie okien nie jest jednak aż tak trudne, jak może się to wydawać. Należy rozpocząć od absolutnej podstawy, czyli mycia. Oczyszczenie szyb oraz ram pozwala dokładnie je obejrzeć oraz wychwycić ewentualne zadrapania i pęknięcia. Dzięki temu można w porę zapobiec pogłębianiu się uszkodzeń. Okna najlepiej myć środkami do tego przeznaczonymi. Należy uważać na mocno działające detergenty – aluminiowe okna mogą wtedy ulec uszkodzeniu. 

O co jeszcze warto zadbać? 

Kolejne kroki, które należy wykonać przed zimnymi miesiącami to: 

– regulacja okuć – zapobiega opadaniu skrzydeł oraz ułatwia zamykanie i otwieranie okien; warto do tego użyć wazeliny technicznej; niektóre okucia będą potrzebowały wymiany, inne jedynie regulacji, 

– sprawdzenie uszczelek – uszczelki dość szybko ulegają zużyciu; dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi – można do tego użyć preparatów z żywicą silikonową, 

– konserwacja okien drewnianych – drewno wymaga szczególnej troski; bez odpowiedniej konserwacji może ulec znacznym uszkodzeniom, dlatego okresowa impregnacja jest konieczna przed pojawieniem się mrozów. 

W tym okresie warto również pozbyć się moskitier ramkowych. Tego typu akcesoria są zbędne jesienią i zimą, więc mogą spokojnie poczekać na instalację, kiedy będą zbliżać się cieplejsze dni.

Artykuł powstał we współpracy z profalkielce.pl

Mogą Cię zainteresować