Jakie okna do nowoczesnego domu?

Jeszcze jakiś czas temu nie zwracano uwagi na walory estetyczne okien, przez co w domach budowanych na początku XXI wieku zazwyczaj spotyka się białe okna PCV. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór kolorów, jak i materiałów, z których wykonane są ramy okienne. Umożliwia to stworzenie niepowtarzalnych kompozycji idealnie pasujących do stylu całego budynku. 

Nowoczesne domy – jakie okna? 

Minimalizm, lekkość i przestrzeń – tak można podsumować większość dzisiejszych nowoczesnych domów. Nowoczesne domy podbijają nasze serca i w sumie nie ma się co temu dziwić. Stawiają na funkcjonalność i wygodę, dzięki czemu dom może być prawdziwą oazą. Nowoczesny styl przywiązuje również uwagę do detali, dbając o to, aby wszystkie elementy budynku do siebie pasowały. Dotyczy to również stolarki drzwiowej i okiennej. Harmonia stonowanych kolorów takich jak brąz, czerń, szarości, czy biel nie zostawia miejsca na przypadkowe połączenia kolorystyczne. Minimalizm wymaga tego, aby wszystko ze sobą współgrało. Ze względu na to, że nowoczesny styl obejmuje szeroki zakres aranżacji, nie ma konkretnego wzoru drzwi i okien. Wszystko zależ od kształtu bryły domu oraz zastosowanych materiałów wykończeniowych. Z pewnością w nowoczesnych budynkach królują duże okna, a nawet przeszklenia na całą ścianę. Spore wymiary, bardzo często wymuszają wykorzystanie konkretnych materiałów takich jak drewno, czy aluminium, zamiast popularnego PCV. 

Aluminiowe okna w domu

Projekt renowacji, czy budowa domu to duże przedsięwzięcie, a wybór odpowiednich okien jest kluczowym aspektem. Wybierając okna do nowoczesnego domu, należy pamiętać zarówno o estetycznych, jak i funkcjonalnych walorach. Po stronie estetycznej okna aluminiowe oferują elegancki, nowoczesny wygląd, który idealnie dopasuje się do każdego stylu budynku. Zazwyczaj wykonywane są na wymiar, dlatego umożliwiają całkowitą personalizację kolor, rozmiaru, czy kształtu. Jeśli chodzi o stronę funkcjonalną, okna aluminiowe są trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Są również energooszczędne, pomagając utrzymać ciepło w domu w zimie i chłód w lecie. Ponadto okna aluminiowe nadają się do recyklingu, co czyni je wyborem przyjaznym dla środowiska. Przy tak wielu zaletach, nic dziwnego, że okna aluminiowe są coraz bardziej popularną opcją dla właścicieli nowoczesnych domów.

Czym kierować się przy wyborze nowoczesnych okien?

Pierwszą rzeczą, którą należy kierować się przy wyborze odpowiednich okien, jest ich rozmiar. Od tego aspektu będzie zależała ilość naturalnego światła w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że zdecydowanie się na duże okna, lub wręcz przeszklone ściany, może się wiązać z większą ucieczką ciepła w chłodne miesiące i szybkie nagrzewanie się pomieszczeń w lecie. Należy więc dokładnie przeanalizować położenie domu oraz układ pomieszczeń, tak aby największe przeszklenia nie znajdowały się po stronie domu, która jest wystawiona na słońce przez cały dzień. Inne parametry techniczne, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru okien to przenikalność cieplna, właściwości akustyczne, wytrzymałość mechaniczna, przepuszczalność powietrza, czy wodoszczelność oraz odporność na obciążenie wiatrem. Okna odznaczające się niskim współczynnikiem przenikalności ciepła pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunkach i zagwarantują w Twoim domu komfort termiczny. Odpowiednie właściwości akustyczne zapewnią ciszę i spokój wewnątrz pomieszczeń. Z kolei dzięki trzem ostatnim parametrom, będziesz mieć pewność, że Twój dom zostanie zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a rodzina przed potencjalnymi włamywaczami. 

Okna są istotnym elementem każdego domu, nie tylko tego w nowoczesnym stylu. Warto więc poświęcić odrobinę więcej czasu na dobranie idealnych modeli, nie tylko pod względem estetycznym, ale również ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą profalkielce.pl zajmującą się sprzedażą aluminiowej stolarki drzwiowej i okiennej.

Mogą Cię zainteresować