Okna pvc

Konserwacja okien PVC — co warto wiedzieć o pielęgnacji strony wizualnej i mechanicznej?

Zgodnie z nazewnictwem międzynarodowym PVC to tworzywo sztuczne znane jako polichlorek winylu. Materiał ten przez ostatnie dwie dekady szturmem zdobywa serca i okiennice Polaków. To właśnie okucia określane potocznie „plastikami” na dobre wyparły z naszych mieszkań popularne niegdyś ramy z drewna. 

Za co pokochaliśmy okna PVC?

Przede wszystkim za wygodę ich użytkowania. Dziś nie potrafimy sobie nawet wyobrazić powrotu do standardu, w którym wiatr wdzierał się przez nieszczelne szyby, lufciki wiecznie się zacinały, a czyszczenie charakterystycznych srebrnych żaluzji groziło rozlewem krwi z palca. W porównaniu do dawnych, drewnianych okiennic te z plastiku wypadają o wiele lepiej. Przede wszystkim są szczelne i każdy, kto zdecydował się na wymianę z pewnością przekonał się o tym już wraz z pierwszym rachunkiem za ogrzewanie. Ponadto ograniczają dźwięki z zewnątrz, dzięki czemu, zwłaszcza w miastach możliwy jest bardziej komfortowy wypoczynek w dosłownie zaciszu swoich czterech ścian. Warto także zauważyć, że tak zwane plastiki są łatwo zmywalne i odpowiednio pielęgnowane będą dobrze się prezentować i spełniać swoje funkcje przez długie lata. 

Konserwacja okien PVC — co warto wiedzieć o utrzymaniu ich w czystości?

Polichlorek winylu, z którego produkuje się okucia do szyb jest materiałem wytrzymałym, odpornym na wysokie temperatury, promieniowanie UV i wodę, a przy tym stosunkowo łatwym w pielęgnacji. Należy jedynie pamiętać, że szyby myjemy przeznaczonymi do tego celu preparatami i ściereczkami z mikrofibry, natomiast ramy plastikowe czyścimy zawsze środkami o neutralnym PH. To bardzo ważne, by używać w tym celu jedynie preparatów, które usuwają z nich zabrudzenia, nie ścierając równocześnie powłoki antykorozyjnej. Z tego samego względu nie stosujemy także drucianych myjek, czy szczotek — wystarczy zwykła miękka gąbka. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych specjalnie do plastikowych ram okiennych, jednak użycie zwykłego płynu do naczyń, rozcieńczonego w ciepłej wodzie także się sprawdzi. 

Konserwacja okien PVC — co warto wiedzieć o pielęgnacji ich mechanizmu? 

Aby plastiki rzeczywiście służyły w mieszkaniu jak najdłużej, warto zadbać nie tylko o ich regularne mycie, ale także o pielęgnację elementów niewidocznych na pierwszy rzut oka. Mechanizm odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie okna PVC należy regularnie, raz w roku olejować specjalnym smarem, co niezaprzeczalnie poprawi jakość jego pracy. Warto także zadbać o uszczelki, dzięki którym w chłodne, jesienne wieczory wiatr nie wprasza się nam na salony. Element ten należy cyklicznie smarować wazeliną lub specjalnymi preparatami na bazie żywicy, poprawiającymi ich elastyczność i chroniącymi przed przymarzaniem do wewnętrznej części skrzydła zimą. 

O okna z PVC także trzeba dbać!

Okna PVC są w stanie wytrzymać w bardzo dobrej kondycji przez wiele sezonów. By jednak zarówno wizualnie, jak i mechanicznie sprawowały się bez zarzutu należy przywiązywać szczególną wagę do ich odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji.

Po więcej szczegółów zapraszamy na profalkielce.pl, z którymi przygotowaliśmy ten artykuł.

Mogą Cię zainteresować