Naprawa dachu

Naprawa dachów z membrany

Dach to jeden z kluczowych elementów każdego budynku, a jego jakość przekłada się na komfort mieszkania. Źle wykonany dach z membrany to często przecieki i inne awarie, których naprawa bywa kosztowna, a skutki czasem trudne do usunięcia. Dachy ulegają również innym uszkodzeniom, np. w trakcie ich eksploatacji, a wpływ ma na to przede wszystkim czas. Jak przebiega naprawa dachu z membrany?

Dachy z membrany – co trzeba o nich wiedzieć?

Membrany powszechnie wykorzystuje się jako element wstępnego krycia i umiejscowione są bezpośrednio pod warstwą zewnętrzną, a także coraz częściej stosuje się je jako element głównego krycia dachu, szczególnie w przypadku budynków przemysłowych. Membrana to nic innego jak specjalny materiał budowlany, który ma zapewniać właściwą izolację budynkom i chronić je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jej najważniejszą zaletą jest to, że umożliwia wymianę powietrza we wnętrzu pomieszczenia, co sprawia, że skutecznie zapobiega powstawaniu wilgoci i mokrych zacieków w domach, wywołanych zbierającą się parą wodną, które z czasem mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów.

Na rynku istnieje wiele rodzajów membran. Różnią się między innymi ilością warstw, z których się składają. Najpopularniejsze to te, które mają budowę trójwarstwową. Coraz częściej stosuje się również membrany płynne, które są bardzo łatwe w nakładaniu i zapewniają świetną szczelność – nie mogą być jednak stosowane na każdym rodzaju dachu. Dobór właściwej membrany powinien być zawsze dobrze przemyślany i skonsultowany z fachowcem, jak i również jej ewentualna naprawa, ponieważ mimo że odznacza się dobrą szczelnością i wytrzymałością, to nie jest niezniszczalna, a usterki mogą pojawić się nawet w wyniku złego montażu.

Przyczyny uszkodzeń dachów z membrany

Dachy z membrany, choć posiadają bardzo wiele zalet, mają też swoje wady. Jak każdy inny materiał stosowany do pokrycia dachu, również membrana może ulec uszkodzeniu. Może się zdarzyć to już w trakcie niewłaściwego montażu. Aby zapewniała odpowiednią i szczelną izolację, musi być bardzo dokładnie rozłożona i nie mogą pojawić się w niej nawet najmniejsze szczeliny. Bywa, że już w trakcie montażu sami fachowcy przyczynią się do powstania mikrouszkodzeń, np. gdy w czasie pracy palą papierosy – żar z nich może przyczynić się do tego, że powstaną w niej praktycznie niewidoczne dziurki, które z czasem przyczynią się do poważniejszych awarii, a wtedy konieczna jest naprawa dachów z membrany.

Materiał ten jest również dość podatny na inne mechaniczne uszkodzenia. Zdarza się, że spadające gałęzie czy inne naprawy na dachu, mogą doprowadzić do uszkodzeń w membranie. Warto pamiętać, że nawet niewielka rysa powoduje, że izolacja jest nieszczelna i wymaga skutecznego działania, w przeciwnym wypadku pokrycie dachowe przestaje spełniać swoje funkcje i nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Naprawa dachów z membrany

Każdy dach wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Najlepiej dokonywać tego systematycznie przed zimą oraz na wiosnę, dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w swoim domu. Naprawa dachów z membrany nie jest trudna. Na rynku istnieje wiele materiałów, które szybko zapobiegną nieszczelnej membranie i skutecznie poprawią izolację każdego budynku. W tym celu stosuje się między innymi specjalne taśmy, a także płynną membranę, która optymalnie pokrywa cały dach i tworzy szczelną powłokę chroniącą przed wilgocią z zewnątrz, zapewniając przy tym właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz.

Artykuł powstał we współpracy z integro.com.pl

Mogą Cię zainteresować