producent-wrzecion

Obróbka metalu – jakie wrzeciono wybrać?

Aby sprawnie obrabiać metal, potrzebne jest do tego solidne wrzeciono. Przy tym sprzęcie nie należy oszczędzać, gdyż tanie wrzeciono czy tania frezarka szybko się zużywają, nawet po kilku godzinach intensywnego używania. Tanie produkty wpływają na sam materiał, który może być niewystarczająco dopracowany, oraz na przyjemność podczas pracy, której może zabraknąć przez nerwy związane uszkodzeniami sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wrzeciona?

Przy wyborze wrzeciona, frezarki oraz innych narzędzi potrzebnych do pracy, najważniejsza jest jakość wykonania produktów. To dzięki nim nasza praca przyniesie pożądane efekty. Wrzeciono musi być solidne, dzięki temu taki sprzęt będzie służył przez lata. Najlepiej unikać szczotkowych wrzecion w plastikowych pudełkach, które nadają się jedynie do hobbistyczne pracyj. Do profesjonalnej pracy, w której liczy się precyzja, potrzebny będzie sprzęt, który poradzi sobie z każdym materiałem. Najlepsze wrzeciona na rynku to produkty indukcyjne, bez szczotkowe oraz na łożysku kulkowym. Zawsze posiadają metalową obudowę.

Moc wrzeciona, czyli ilość obrotów jest ważna

Przy zakupie jednym z najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę to liczba obrotów, Jest to informacja, która mówi, na jakiej mocy sprzęt jest zdolny do pracy. Wrzeciono jest urządzeniem, w którym można z łatwością zmieniać liczbę obrotów, więc jest ona tylko umownym oznaczeniem, a zmieniać je można poprzez falownik.

Moc wrzeciona a średnica łożysk

Należy pamiętać, że im moc wrzeciona jest większa, tym większe będą średnice łożysk, co może powodować spowolnienie prędkości obrotowej. Również większa ich średnica sprawi, że kulki mocniej będą ocierać o bieżnię, ponieważ zwiększa się siła odśrodkowa. Taki nacisk powoduje powstawanie wyższej temperatury. Prostym sposobem na uniknięcie wysokiej temperatury jest stosowanie kulek ceramicznych w łożyskach. Warto dodać, że obecnie na rynku nie ma sprzętu, które nadawałoby się do obróbki każdego materiału. Każdy sprzęt należy dobrać w zależności, na jakim materiale pracujemy.

Jakie wrzeciono wybrać do obróbki metalu?

Przy wyborze sprzętu do odpowiedniego materiału najważniejsza jest moc. To ona decyduje, o jakich parametrach wrzeciono wybrać. Do obróbki drewna, aluminium czy materiałów kompozytowych, należy wybrać sprzęt, który działa na wysokich obrotach. Przy obróbce stali, należy wybrać produkt o niższych obrotach. Sprawdzi się przy obróbce takich materiałów jak stal nierdzewna oraz tworzywo termoplastyczne.

Obróbka metalu wymaga profesjonalnego sprzętu, który nie tylko ułatwi pracę, ale pozwoli w swobodny sposób pracować z metalem, nie prowadząc do uszkodzeń. Uwagę trzeba skupić na jakości urządzenia i jego mocy, oraz ilości obrotów na minutę. Moc łożyska przekłada się również na średnicę łożysk, która z kolei wpływa na temperaturę. Do obróbki metalu sprawdzi się sprzęt z niskimi obrotami. Warto zainwestować w profesjonalne produkty, które starczą na lata i będą pod każdym względem niezawodne. Znajdziesz je na www.spintek.pl.

Mogą Cię zainteresować