Po czym poznać, że łożysko jest do wymiany?

Łożyska są podstawowymi elementami wielu rodzajów maszyn. Służą do podtrzymywania obracających się części i zmniejszają tarcie między ruchomymi elementami. Z jednak czasem łożyska mogą się zużywać z powodu tarcia i w końcu muszą zostać wymienione. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, po czym można poznać, że łożysko wymaga wymiany. 

Objawy zużytego łożyska 

Istnieje kilka oznak, że łożysko może wymagać wymiany, jest to między innymi hałas, wibracje i ciepło. Jeśli łożysko zaczyna hałasować bardziej niż zwykle, jeśli dźwięk pracy łożyska zmienia się lub staje się głośniejszy pod wpływem obciążenia, może to oznaczać, że nadszedł czas na wymianę. Wibracje to kolejny powszechny znak, że łożysko jest niesprawne – jeśli łożysko jest zużyte, może powodować nadmierne wibracje wału, na którym jest osadzone. Zwiększone wydzielanie ciepła również może wskazywać na awarię łożyska, ponieważ tarcie w uszkodzonym łożysku może generować dużo ciepła. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, warto dokładnie sprawdzić stopień zużycia łożyska i w razie konieczności je wymienić. 

Przyczyny przedwczesnego zużycia łożyska

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn przedwczesnego zużycia łożysk. Najbardziej popularne, to słabe smarowanie, niewłaściwy montaż i nieodpowiednia konserwacja, które prowadzą do zwiększonego tarcia i zużycia łożysk. W niektórych przypadkach jednak przyczyną przedwczesnego zużycia łożysk może być wada produkcyjna. Jeśli łożyska nie są odpowiednio obrobione termicznie lub wykończeniowo, mogą nie spełniać wymaganych tolerancji okrągłości lub twardości. W rezultacie zużywają się szybciej niż łożyska wyprodukowane prawidłowo. Aby mieć pewność, że łożyska będą działać zgodnie z oczekiwaniami, ważne jest, aby wybrać renomowanego dostawcę i postępować zgodnie z zalecanymi przez producenta procedurami montażu i konserwacji.

Jak wymienić łożysko?

Wymiana łożyska nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga pewnych specjalnych narzędzi i wiedzy. Przede wszystkim należy się upewnić, że nowe łożysko ma taki sam rozmiar i jest tego samego typu jak stare. Ważne jest również zaopatrzenie się w uszczelkę kompatybilną z rodzajem łożyska, które używasz. Kiedy posiadasz już niezbędne elementy, można przejść do wymiany łożyska. Pierwszym krokiem jest wyjęcie starego łożyska z jego obudowy. Łożysko może być mocno zespolone z obudową, dlatego możesz posłużyć się młotkiem i przebijakiem lub użyć specjalnego ściągacza do łożysk. Następnie nowe łożysko musi zostać prawidłowo osadzone w oprawie. Można to zrobić, delikatnie uderzając w nie młotkiem lub używając prasy. Na koniec należy dokręcić śruby lub wkręty, które utrzymują oprawę na miejscu, tak by łożysko było pewnie zamocowane.

Odpowiednia konserwacja łożysk

Łożyska są jednym z najważniejszych elementów każdego układu mechanicznego, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią konserwację, aby zapewnić im długie i sprawne działanie. Po pierwsze, co jakiś czas sprawdzaj, czy łożyska są odpowiednio nasmarowane. Pomoże to zmniejszyć tarcie i zapobiegnie zużyciu. Po drugie, utrzymuj je w czystości. Regularne czyszczenie pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które w późniejszym czasie mogą stać się przyczyną większych problemów. Wreszcie, regularnie sprawdzaj, czy nie ma na nich śladów zużycia lub uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, wymień łożyska tak szybko, jak to możliwe, by uniknąć dalszych uszkodzeń.
Artykuł powstał we współpracy z hurtownią łożysk i akcesoriów łożyskowych alexhp.pl.

Mogą Cię zainteresować