Taras betonowy czy drewniany – co wybrać?

Budowa tarasu wymaga podjęcia wielu decyzji. Kluczowy jest wybór materiału, z którego zostanie wykonana konstrukcja. Beton czy drewno? Co wybrać? Jak zbudować taras tak, by spełniał oczekiwania estetyczne, a jednocześnie był trwały i funkcjonalny?

Budowa tarasu z betonu

Taras z betonu jest trwały, solidny, odporny na działanie sił natury, łatwy w utrzymaniu. Ma jednak także swoje wady. W porównaniu z drewnianym, zapewnia niższy komfort termiczny – w zimne dni szybko się wychładza, w gorące zaś nagrzewa. Jeśli chodzi o estetykę, tego typu konstrukcja lepiej prezentuje się w przypadku domów o modernistycznych i minimalistycznych bryłach. Budowa tarasu z betonu wymaga niezwykle starannego przygotowania podłoża. Po wybraniu wierzchniej warstwy gruntu, wykonuje się podbudowę z silnie ubitego piasku, pospółki lub żwiru. Warto już na tym etapie zadbać o zapewnienie odpowiedniego spadku (nachylenie około 1,5 proc.). Następnie wylewa się warstwę betonu o grubości przynajmniej 10 cm. W przypadku większych powierzchni dobrze jest zastosować zbrojenie z prętów lub siatki. Należy też pamiętać o zastosowaniu hydroizolacji z folii lub papy, zabezpieczającej przed przenikaniem wód gruntowych i opadowych, a także o dylatacji oddzielającej taras od budynku, zapobiegającej pękaniu betonu i powstawaniu mostów termicznych. Jeśli chodzi o warstwę wierzchnią, zastosować można beton dekoracyjny, płyty betonowe, płytki gresowe czy też kostkę brukową.

Jak zbudować taras z drewna?

W porównaniu z betonowym, taras z drewna jest bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu, choć z reguły więcej problemów nastręcza jego utrzymanie w dobrym stanie. Wiele w tej materii zależy od rodzaju użytego drewna, a także jakości wykonania. Jeśli chodzi o materiały, dobrze sprawdza się drzewo egzotyczne (m.in. ipe lepacho, bangkirai, massaranduba) oraz wybrane gatunki krajowe (modrzew, dąb). Tańsze, ale mniej odporne na wilgoć są sosna oraz świerk. Jak zbudować taras z desek? Zazwyczaj konstrukcję tego typu wznosi się na drewnianych legarach ułożonych prostopadle względem siebie. Powinny one być posadowione na zaprawie betonowej, bądź specjalnie przeznaczonych do tego celu fundamentach śrubowych. Te drugie wyróżniają się łatwością montażu. Całość kryje się wybranymi deskami wierzchnimi. Pamiętać przy tym należy o właściwym zabezpieczeniu tarasu przed działaniem wody. Wymaga to zastosowania specjalistycznego oleju, bądź płynu do drewna.

Stosuj specjalistyczne wkręty tarasowe nierdzewne

Budowa tarasu z drewna jest stosunkowo prosta, zwłaszcza jeśli użyje się odpowiednich narzędzi i materiałów konstrukcyjnych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są wsporniki tarasowe regulowane, na których można mocować drewniane legary i deski, a także płytki gresowe. Zapewniają one odpowiednią wentylację, a także właściwe nachylenie tarasu. Do skręcania drewna polecić natomiast można wkręty tarasowe nierdzewne. Nie widać ich z zewnątrz, nie wpływają więc negatywnie na estetykę. Ponieważ są samowkręcające, ich zastosowanie jest bardzo proste i szybkie. Gdzie kupić tego typu produkty? Warto odwiedzić stronę Camomocowanie. Można tam znaleźć wszystkie niezbędne elementy, a jednocześnie uzyskać fachowe doradztwo.Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym camomocowanie.pl

Mogą Cię zainteresować