Zalety i wady ogrodowego oświetlenia solarnego

Zalety i wady ogrodowego oświetlenia solarnego

Ogród może pięknie wyglądać przez całą dobę. W ciągu dnia zachwyca różnorodnością barw, w nocy dzięki odpowiedniemu oświetleniu można wydobyć jego tajemniczy charakter, stworzyć romantyczny nastrój oraz podkreślić piękne kształty drzew i krzewów.

Jakie oświetlenie do ogrodu?

Planując oświetlenie ogrodów większość ich właścicieli przewiduje oświetlenie elektryczne. Wymaga to odpowiedniego ułożenia kabli, podłączeń i dopasowania lamp. Jest to rozwiązanie trwałe, ale równocześnie bardzo kosztowne. Rosnące ceny energii generują także dodatkowe koszty eksploatacyjne. To sprawia, że większość właścicieli ogrodów włącza oświetlenie bardzo sporadycznie, np. podczas wieczornych spotkań towarzyskich.

Alternatywnym rozwiązaniem może być oświetlenie solarne. Wykorzystuje ono energię słoneczną, która jest energią odnawialną pochodzącą z promieni słonecznych. Nie generuje to dodatkowych kosztów używania oświetlenia.

Zalety ogrodowego oświetlenia solarnego

Oświetlenie solarne staje się coraz bardziej popularne, zawdzięcza to swoim zaletom. Do najważniejszych z nich należą:

  •  oszczędność,
  •  ekologia,
  •  łatwość obsługi,
  •  estetyka.

Oświetlenie solarne nie wymaga rozprowadzania kabli po całym ogrodzie, zabezpieczania ich przed wilgocią lub przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to bardzo istotne w przypadku już istniejących ogrodów, założenie tradycyjnego oświetlenia elektrycznego wymagałoby przekopywania rabat. Takie prace są bardzo kosztowne.

Kolejną oszczędnością są koszty związane z eksploatacją oświetlenia. Energia solarna jest energią darmową pozyskiwaną z promieni słonecznych, więc nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty związane z oświetleniem ogrodu.

W dobie zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, ekologia oświetlenia solarnego to jego niewątpliwy atut. Do jego zasilania nie jest potrzebna energia elektryczna pozyskiwana w Polsce głównie z węgla, do środowiska nie jest emitowany CO2. Wystarczy tylko słońce, którego energia jest nieograniczona.

Instalacje solarne są w zasadzie bezobsługowe. Po zamontowaniu lamp ładują się one samoczynnie podczas dnia, po zmierzchu samoczynnie zaczynają świecić, nie trzeba ich włączać i wyłączać. Praktycznym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu. Oszczędzają energię zgromadzoną w akumulatorze, dzięki temu mogą działać znacznie dłużej.

Lampy solarne dają bardzo duże możliwości aranżacji oświetlenia ogrodu. Do oświetlenia podjazdu najlepsze będą latarnie solarne z czujnikiem ruchu, drzwi wejściowe do domu oświetlą plafony natynkowe.

Prawdziwe pole do popisu daje sam ogród, w którym można zastosować lampy o różnym kształcie i wyglądzie. Do oświetlenia alejek ogrodowych można wykorzystać tradycyjne słupki, kule solarne lub małe latarenki. Reflektory solarne doskonale nadają się do pokreślenia niezwykłych kształtów konarów drzew, krzewów lub kęp traw. W świetle lamp solarnych prezentują się zupełnie inaczej niż w świetle dziennym.

Pochodnie solarne wyróżniają się na tle innych lamp. Światło żarówek LED imituje płonący ogień, dzięki temu doskonale nadają się do tworzenia odpowiedniego nastroju podczas wieczornych spotkań towarzyskich.

Wady oświetlenia solarnego

Nie ma róży bez kolców, każde rozwiązanie obok zalet, ma również wady. Podobnie jest w przypadku oświetlenia solarnego. Światło emitowane przez solary ma mniejszą moc niż emitowane przez tradycyjne lampy elektryczne. Narzekają na to jednak tylko osoby, które chciałyby po zmroku wykonywać jakieś prace pielęgnacyjne.

Drugą, często wymienianą wadą jest konieczność czyszczenia lamp, by promienie słoneczne docierały do małego ekranu fotowoltaicznego. To trochę naciągana wada. Każdą lampę należy systematycznie czyścić, by emitowała wyraźne światło.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym greatcart.pl

Mogą Cię zainteresować